Bydlení pro lidi namísto vyloučených lokalit

V Ústeckém kraji je více než 70 vyloučených lokalit. Ty jsou často zdrojem kriminality, nepořádku a sousedských neshod. Starostové mají JASNÝ PLÁN, jak to změnit.

Vyloučené lokality je potřeba rozdělit do dvou kategorií. Jsou lokality a domy, které není možné zachránit, jejich stavební stav je tak špatný, že je možná pouze jejich demolice. Na tu, stejně jako na výkup za ceny dle znaleckých posudků, by měl kraj zajistit financování ze státního nebo evropského rozpočtu. Naopak jiné domy je možné vykoupit a rekonstruovat, udělat v nich solidní bydlení pro lidi majetné i chudší. Stávajícím nájemníkům těchto domů je potřeba nabídnout sociální bydlení – které si udrží pouze v případě, že budou dodržovat normy běžného soužití. S tím musí vypomáhat sociální pracovníci obcí a měst – finančně podporovaní Ústeckým krajem. A kdo se ani přesto “nechytí” a nezačne fungovat, bude si muset bydlení sehnat jinde a sám. Tímto systémem se můžeme inspirovat v našich obcích a městech, kde již dlouho funguje.

70+

Kraj ovšem nezmůže všechno. Vedení kraje musí tlačit na vládu, konkrétně na Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Marianem Jurečkou z KDU-ČSL, aby konečně provedlo tolik potřebnou reformu systému dávek na bydlení, které obchod s chudobou ukončí.