Kraj potřebuje hejtmana, který bude mít jasný plán, energii a bude se starat o lidi, říká v rozhovoru lídr Starostů pro Ústecký kraj a starosta České Kamenice, Jan Papajanovský.
Jako starosta vedete úspěšně Českou Kamenici. Proč jste se rozhodl kandidovat v krajských volbách?
S kolegy se nám podařilo úspěšně nastartovat město. Investujeme, rozvíjíme sport, kulturu, cestovní ruch i školství. A okolo sebe vidím spoustu dalších úspěšných kolegů, starostů, kterým se to daří podobně. Ovšem když se člověk podívá o úroveň výš, na kraj, tak podobnou aktivitu a úspěchy nevidí. S dalšími starosty jsme se proto dali dohromady a chceme nastartovat a změnit Ústecký kraj.
A co konkrétně je potřeba v Ústeckém kraji změnit? Povězte nám tři nejdůležitější body.
První téma je zdravotnictví. Potřebujeme změnit způsob řízení krajské zdravotní, aby se neopakovaly korupční kauzy minulých let a zaměřit se také na dostupnost zdravotní péče na venkově mimo velká města. Zadruhé chceme začít vykupovat či vyvlastňovat sociálně vyloučené lokality a místo nich stavět normální, dostupné bydlení. A zatřetí chceme více investovat do oprav silnic a do staveb nových cyklostezek – i v tom na některých místech kraj bohužel zaspal. A taky je potřeba udělat kompletní audit kraje a zjistit, kam všude zasáhly korupční kauzy kolem krajské zdravotní a krajské správy a údržby silnic.
Zastavme se u těch kauz. Je to podle vás selhání jednotlivce, nebo větší problém na straně Ústeckého kraje?
To je jednoduché. Pokud by v průběhu volebního období nastala jediná taková kauza, pak by se dala odbýt jako selhání jednotlivce. Ale pokud během 4 let selže poradkyně hejtmana, management krajské zdravotní, radní pro dopravu, ředitel správy a údržby silnic, zástupce ředitelky krajské majetkové, tak to už je dost kauz na to, aby se dalo mluvit o individuálním selhání. Do vedení krajských společností je potřeba nasadit profesionály, nikoliv politické trafikanty, a taky je nutné zajistit absolutní transparentnost toku všech krajských peněz.
Jste lídr kandidátky, tedy kandidát na hejtmana Ústeckého kraje. Jaký by měl podle vás správný hejtman být?
Především by měl mít jasný plán, co s Ústeckým krajem dělat. Na změnu už jsme čekali příliš dlouho. Žádná změna se ale neudělá sama, vše je potřeba poctivě a čestně odpracovat. Na to musí mít nový hejtman dostatek energie. A musí taky vnímat, že úkolem politiků není lidem něco nakazovat, poučovat je, ale sloužit veřejnosti, starat se o lidi. Pokud bych získal dostatečnou důvěru voličů, věřím, že bych takovým hejtmanem byl.
Je vám 29 let, třicáté narozeniny oslavíte letos na podzim. Žijete v Ústeckém kraji, ze kterého mladí lidé často odchází. Co s tím?
Je potřeba, aby s kraji začaly lépe fungovat služby a aby se zlepšil jeho obraz v očích zbytku republiky. To znamená je potřeba řídit zdravotnictví, dopravu, majetek kraje bez korupčních kauz, protože ty ve zbytku republiky rezonují a žádné pozitivní emoce rozhodně nevyvolávají. Jde o součást tzv. sociálně kulturního kapitálu kraje, který je dosud nízký, ale který jde postupně zlepšovat – jak ukazuje například Moravskoslezský kraj. Konkrétním příkladem je třeba jezero Milada u Ústí nad Labem. Má vynikající rekreační potenciál, proběhla mezinárodní architektonická soutěž, na zlepšení zázemí okolo jezera, ale doposud se nic neděje, protože odpovědné subjekty si přehazují odpovědnost jeden na druhého. A místo rekreační lokality odpovídající požadavkům 21. století tak máme zase další krajskou ostudu. Na tom je potřeba pracovat, to je potřeba změnit.
Budeme držet palce, ať se to podaří. Děkujeme za rozhovor a přejeme hezký zbytek léta!