Z Ústeckého kraje dlouhodobě odchází mladí lidé do jiných regionů. Ať už z důvodů pracovních šancí, studia či sociokulturních podmínek. Za posledních 10 let klesl počet obyvatel o 13 000 – to je jako by se z kraje odstěhovala celá Roudnice nad Labem. Ústecký kraj musíme transformovat tak, aby v něm mladí chtěli zůstávat – a my máme PLÁN, jak na to.
Skrze evropské dotační programy určené na transformaci kraje musíme podporovat obnovitelné zdroje, high-tech průmysl vč. výroby čipů ve vazbě na křemíkové údolí v nedalekých Drážďanech a další obory s vysokou přidanou hodnotou. Pracovní příležitosti ovšem nejsou jediným kritériem, podle kterého se mladí rozhodují o založení rodiny. V řadě oborů už je dnes možné pracovat plně či částečně na dálku, v tzv. hybridním režimu. A občasné dojíždění např. do Prahy není z velké části Ústeckého kraje velký problém, a dopravní infrastruktura se dále zlepšuje (dostavba dálnice D7, chystaná stavba vysokorychlostní trati do Ústí nad Labem).
13 000
o tolik poklesl počet obyvatel Ústeckého kraje za posledních 10 let
Pro to, aby se lidé rozhodli v kraji bydlet, je ovšem kromě pracovních příležitostí potřeba zajistit kvalitní bydlení, služby a zlepšit sociálně-kulturní kapitál kraje. S výjimkou rodinných domů v posledních desetiletích v kraji nové byty vznikají jen velmi málo – a to se musí změnit. Kraj by měl podpořit obce a města ve stavbě nových a moderních bytových domů a sám by měl jít příklad skrze vlastní vzorové projekty – jeden v každém okrese. Sociálně-kulturní kapitál kraje se dá navýšit díky podpoře kulturně kreativních odvětví (vč. vzniku dalších kulturně kreativních center typu ústecký Hraničář) a sportu. Musíme také začít vytvářet kraji pozitivní image – dosavadní korupční kauzy a skandály spíše lidi od života zde odrazovaly.